Začiatkom roku 1931 sa portugalský architekt Rogério de Azevedo ocitol uprostred križovatky. Noviny Comércio do Porto ho poverili výstavbou budovy na parkovanie vedľa nového sídla, ktoré noviny slávnostne otvorili v historickom centre Porta.
Bola to jednoznačne dobrá správa, pretože Azevedo bol tiež spoluautorom nového sídla, ale predsa to bola skutočná výzva, pretože vzťah funkcií medzi budovou pre noviny a parkovisko nemohol byť rozdielnejší. Jedna potrebovala svoje kancelárske priestory, kancelárie a strojovne, kým druhá, zjavne slúžila len na odkladanie áut. Okrem toho je centrála média stále reprezentatívnou budovou, obrazom a ikonou. Fasáda, ktorá učí mesto dôležitosti informácií. Na druhej strane parkovisko…presne tak, slúžilo na odkladanie áut. Ako by ste zabránili tomu, aby jedno dielo nekonkurovalo tomu druhému? Ako by ste si poradili, aby fasáda nestratila svoju dôstojnosť? Áno, bol uprostred križovatky.

Comércio do Porto. Charakteristický neónový nápis na jej fasáde obnovila v roku 2021 spoločnosť Saba, ktorá tiež zorganizovala poctu odkazu architekta Rogéria de Azevedo.
Rogério de Azevedo sa teda rozhodol dostať z križovatky tým, že urobí všetko to, čo sa robiť nemalo. Garáž by tak nebola malou stavbou, nesklonila by hlavu, nebola by nudná ani všedná. Naopak, budova by bola majstrovským dielom modernej architektúry, pretože práve nemala žiadnu záťaž, pokiaľ ide o zle pochopenú reprezentatívnosť ani imidž.

Garagem Comércio do Porto. Toto významné dielo architekta Rogéria de Azevedo, ktoré je od roku 2021 dielom verejného záujmu, je symbolom modernosti Porta. Od roku 1932 je jeho špirálovitá rampa svedkom automobilovej histórie mesta.
V roku 1932 sa slávnostne otvorila Garagem Comércio do Porto. Bola to skutočne ukážka absolútnej slobody a absolútnej modernosti. A ukážka toho, že auto skutočne prišlo preto, aby zmenilo mesto a —mestá— navždy.
Prešlo storočie a autá v mestských centrách už nie sú také vítané. Aspoň súkromné autá, prakticky odsúdené na to, aby prestali jazdiť v historických centrách. A napriek tomu budú mestá naďalej plné vozidiel.
Autonómne a samostatne riadené vozidlá, dodávkové vozidlá, vozidlá car-sharing, hromadné vozidlá, elektrické autá, elektrické motocykle, elektrické bicykle, bicykle iného typu, skútre a dokonca skateboardy. Všetky tieto vozidlá budú aj naďalej v našich mestách a všetky tieto vozidlá budú musieť v našich mestách odpočívať. V skutočnosti, ak sú mestá rozhodnuté mať na rozlohe svojich historických centier menej osobných áut, tie isté osobné autá budú musieť odpočívať v iných priestoroch.
Preto bude v skutočnosti parkovacie miesto pravdepodobne potrebnejšie ako kedykoľvek predtým. Možno ide o to, aby sme tieto priestory neskrývali, ale aby sme pochopili, že tiež vytvárajú mestskú štruktúru. A čo viac, možno je načase začať cestné vozidlá chápať ako skvelé dizajnové predmety, ktorými sú. Aby sme parafrázovali Indiana Jonesa: mali by byť v múzeu, takže ich možno budete musieť prestať skrývať, a začať ich ukazovať.
Marina City. V srdci centra Chicaga veže ukazujú jeho parkoviská bez komplexov, ikonický obraz mesta, ktorý sa objavil v nespočetných filmoch.


Welbeck Street Car Park. Táto ikona brutalistickej architektúry bola zbúraná v roku 2019 napriek odporu mnohých Londýnčanov a fungovala 30 rokov.
Nebolo to prvýkrát, čo architektúra pochopila, že autá možno ukazovať ako kompozičný prvok.
Napríklad impozantné mrakodrapy Marina City v Chicagu ukazujú svojich štrnásť poschodí parkovacích miest absolútne slobodne smerom do exteriéru, pretože už keď ich Bertrand Goldberg v roku 1964 navrhoval, vedel, že ide o zásadný estetický kapitál. Že jeho zakrivené tvary a žiarivé metalické farby boli dokonalým doplnkom holého betónu budovy.
Ďalším veľmi relevantným prípadom je parkovisko londýnskej Welbeck Street, postavené v roku 1970. Bol to architektonický medzník, pretože jeho fasáda bola chápaná ako starostlivo navrhnutý artefakt. Samozrejme, že budova bol uprostred urbanistického plánu Londýna, hneď za Oxford St., takže sa už zrodila s tým, aby sa na ňu pozeralo. Zrodila sa už ako hrdý mestský kúsok.
Ale ak sme už videli, že parkoviská budúcnosti nebudú len „strážcom áut“, ale že sa stanú distribučnými uzlami, nabíjacími platformami pre elektromobily, centrami na výmenu zdieľaných áut a dokonca aj parkoviskami bicyklov, prečo ich nepovažovať za skutočné multidisciplinárne architektonické výtvory? A dokonca aj za budovy, ktoré treba navštíviť a zažiť?
Dánske štúdio JAJA postavilo v novej kodanskej štvrti Nordhavn fantastickú budovu, ktorá popiera všetky konvencie konvenčnej budovy parkoviska. Volá sa Parking House + Konditaget Lüders a okrem toho, že ide o veľký priepustný oceľový blok, ktorý vozidlá nezakrýva, ale umožňuje ich vidieť, je to aj detské ihrisko. Úžasné detské ihrisko umiestnené na tejto niekedy takej zabudnutej časti architektúry: na streche. Tam sa deti —a dospelí— hrajú a skáču s kodanským zálivom ako dokonalou krajinkou.
S vedomím, že európske predpisy sú prísnejšie, pokiaľ ide o povolenie budov na spoločné používanie, ktoré zahŕňajú parkoviská, sú to Spojené štáty a konkrétne Miami, mesto, ktoré najviac vsádza na tento typ architektúr, ktorá predvída budúcnosť. Pretože práca JAJA v Dánsku je krásnym príkladom architektúry parkovísk, ale existujú aj iné, ktoré sú ešte sofistikovanejšie.

Parking House + Konditaget Lüders. Projekt JAJA Architects ApS, postavený v roku 2016, spochybňuje tradičné využitie parkoviska.
Koncom roka 2016 Rem Koolhaas a jeho štúdio OMA dokončili parkovisko Faena District v Miami.
Dielo je súčasťou komplexu spolu s ďalšími tromi budovami, ktoré tiež navrhol holandský architekt a ktoré sú určené pre umeleckú galériu. Nejde o to, že budova parkoviska si zachováva estetickú logiku s ostatnými časťami (čo viac-menej robí), ale o to, že koncepčne ide o súčasné múzeum samo o sebe. Interiér nie je možné navštíviť, ak ste tam nezaparkovali, a odložené autá ostanú skryté, až na veľký otvor, ktorý nehanebne vystavuje motorizované mechanizmy, ktoré zdvíhajú a zbierajú vozidlá.
Faena Park. Fasáda tohto parkoviska, ktorá bola otvorená pre verejnosť v roku 2016 v Miami, odhaľuje motorizovaný mechanizmus, ktorý zdvíha a spúšťa vozidlá cez jeho tri poschodia.


1111 Lincoln Road. Toto parkovisko v srdci Miami Beach, ktoré navrhli Herzog a De Meuron, spája rôzne možnosti využitia v štruktúre, ktorá reinterpretuje tropický modernizmus.
Ale možno najzaujímavejší príklad parkoviska-múzea je tiež v Miami: na 1111 Lincoln Road.
Budova, ktorá je výtvorom Švajčiarov Herzoga a De Meurona, je zaujímavá svojou architektúrou a atraktívna svojou estetikou, no navyše jej hybridný program predvída nevyhnutnú budúcnosť spolužitia s cestným vozidlom. Pretože na 1111 Lincoln Rd. sú nielen zaparkované automobily, ale takisto aj obchody, pop-up reštaurácie a svadobné priestory (a ľudia, ktorí si robia svadobné fotografie), ktoré zdieľajú priestor s autami. Neexistuje žiadne oddelenie, nikto sa nehanbí. Každý chápe, ako Rogério de Azevedo pred 90 rokmi v Porte, že parkoviská nie sú niečím, pred čím treba ujsť, ale skôr niečím, čo tvorí —a musí tvoriť— základnú súčasť našich miest.