Na začátku roku 1931 se portugalský architekt Rogério de Azevedo ocitl na rozcestí. Vydavatelství novin Comércio do Porto mu zadalo zakázku na výstavbu budovy parkoviště vedle svého nově otevřeného sídla v historickém centru Porta.
Bezpochyby šlo o dobrou zprávu, protože Azevedo byl spoluautorem nového sídla deníku. Nicméně tento dar byl skutečnou výzvou, protože funkce budovy vydavatelství a funkce parkoviště nemohou být odlišnější. Jedna potřebovala kancelářské prostory a strojní haly, zatímco druhá měla zjevně sloužit k parkování vozů. Navíc sídlo sdělovacího prostředku má být přeci jen reprezentativní budovou, imagí společnosti a ikonou. Fasáda má městu ukazovat důležitost informací. Oproti tomu parkoviště... přesně tak, slouží k ukládání automobilů. Jak to udělat, aby jedno dílo nekonkurovalo druhému? Jak to měl architekt zvládnout, aby fasáda nepřišla o důstojnost? Ano, ocitl se na rozcestí.

Comércio do Porto. Typický neon na fasádě budovy obnovila v r. 2021 společnost Saba, která také zorganizovala slavnostní akci k připomenutí odkazu architekta Rogéria de Azevedo.
Rogério de Azevedo se tehdy rozhodl jít cestou proti všemu očekávání a udělal všechno naopak. Garáž neměla být méně významnou budovou, neměla klopit zrak a být nudná či světská. Naopak. Budova parkoviště měla být umělecké dílo moderní architektury právě proto, že se nemusela zatěžovat s reprezentativností ani imagí.

Garagem Comércio do Porto. Toto dílo architekta Rogéria de Azevedo, které v r. 2011 získalo statut kulturní památky, je architektonickým vzorem a symbolem modernosti Porta. Od roku 1932 byla jeho spirálovitá rampa svědkem automobilové historie tohoto portugalského města.
Parkoviště Garagem Comércio do Porto bylo slavnostně otevřeno v roce 1932. Šlo skutečně o ukázku absolutní svobody a absolutní modernosti. O ukázku toho, že automobil je tu, aby město - vlastně města - navždy změnil.
Uběhlo sto let a na automobily ve středu města se již nenahlíží tak pozitivně. Zejména soukromé vozy jsou téměř odsouzeny k zákazu jízdy po historických centrech.
Města však budou i nadále plná vozidel: autonomních, samořízených automobilů, vozů zásobování, sdílených vozidel tzv. car-sharingu, vozů hromadné dopravy, elektromobilů, elektrických motocyklů a kol, běžných kol, koloběžek a dokonce i skateboardů. Všechny tyto prostředky budou i nadále v našich městech a všechny si budou potřebovat někde odpočinout. Vlastně pokud jsou města rozhodnuta, že v jejich historických centrech bude méně soukromých vozidel, tato soukromá vozidla budou muset odpočívat v jiných prostorách.
Proto budou parkovací prostory pravděpodobně daleko potřebnější než kdy dřív. Možná bychom je neměli schovávat a měli bychom pochopit, že parkoviště také vytvářejí městskou výstavbu. A něco víc - možná je čas začít o prostředky na kolech pečovat jako o úžasné designové předměty, jimiž jsou. Můžeme zde parafrázovat Indianu Jonese: měly by být v muzeu, takže možná je potřeba přestat je schovávat a začít je ukazovat.
Marina City. Uprostřed chicagského downtownu ukazují tyto věže svá parkoviště zcela bez komplexů a tento ikonický obraz města se objevil v bezpočtu filmů.


Welbeck Street Car Park. I přes odpor mnoha Londýňanů byla tato ikona brutalistické architektury, která fungovala 30 let, v r. 2019 zbourána.
Nebylo by to poprvé, kdy architektura pochopila, že automobily mohou být předváděny jako kompoziční prvek.
Tak například jedinečné mrakodrapy Marina City v Chicagu ukazují svých čtrnáct parkovacích poschodí do exteriéru zcela svobodně, protože když je v roce 1964 Bertrand Goldberg navrhl, už tehdy věděl, že jde o velmi důležitý estetický kapitál. Věděl, že jejich zakřivené tvary a zářivě metalické barvy dokonale doplní holý beton budovy.
Dalším významným příkladem je londýnské parkoviště Welbeck Street postavené v roce 1970. Znamenalo architektonický milník, protože pojalo fasádu jako pečlivě navržený artefakt. Je jasné, že budova v ulicích uprostřed Londýna hned vedle Oxford Street je již od svého zrodu určena k tomu, aby si jí lidé prohlíželi. A zrodila se už jako hrdá součást města.
Vidíme-li však, že parkoviště budoucnosti nebudou pouhé „úschovny aut“, ale distribuční huby, platformy pro nabíjení elektromobilů, centra sdílení vozů i parkoviště pro kola, proč na ně nepohlížet jako na skutečně multidisciplinární architektonická díla? A dokonce jako na budovy, které se budou navštěvovat kvůli zážitkům?
Dánské studio JAJA vytvořilo fantastickou budovu v nové kodaňské čtvrti Nordhavn, která vzdoruje všem konvencím určeným pro běžnou budovu parkoviště. Nese název Parking House + Konditaget Lüders a kromě toho, že jde o velký, napůl průhledný blok z oceli, který vozidla nekryje, ale nechává je částečně viditelná, je to také dětské hřiště. Skvělé dětské hřiště umístěné v místě, na něž architektura často zapomíná: na střeše. Tam si děti - i dospělí - hrají a skáčou s úchvatným výhledem na zátoku Kodaně.
Jelikož evropské normy jsou při povolování budov se sdíleným užíváním, k nimž patří parkoviště, přísnější, na tento typ architektury vyhlížející do budoucnosti sází převážně Spojené státy a konkrétně město Miami. Dílo studia JAJA v Dánsku je krásným příkladem architektury parkovišť, ale existují i sofistikovanější kreace.

Parking House + Konditaget Lüders. Projekt studia JAJA Architects ApS postavený v r. 2016 oponuje tradičnímu využití parkovišť.
Na konci roku 2016 dokončil Rem Koolhaas se svým studiem OMA parkoviště ve Faena District v Miami.
Jeho budova je spolu se třemi dalšími součástí komplexu vyprojektovaného tímto holandským architektem, který souží jako galerie umění. Nejde o to, aby budova parkoviště byla esteticky spjata s ostatními domy (i když víceméně je), ale o to, že koncepčně jde o muzeum moderního umění samo o sobě. Jeho interiér nelze navštívit, pokud v něm nezaparkujete. Zaparkované vozy jsou skryté, kromě velkého otvoru, který bezostyšně ukazuje motorizované mechanismy zdvihající a vybírající vozy.
Faena Park. Toto parkoviště v Miami bylo otevřeno veřejnosti v r. 2016 a v jeho fasádě je vystaven motorizovaný mechanismus, který přes tři patra zdvihá a snižuje vozy.


1111 Lincoln Road. Nachází se uprostřed Miami Beach a vyprojektovali ho architekti Herzog a De Meuron. Konstrukce tohoto parkoviště s nejrůznějším využitím je ztvárněním tropického modernismu.
Nejzajímavějším příkladem je však pravděpodobně další miamské parkoviště-muzeum na adrese 1111 Lincoln Road.
Jde o dílo švýcarských architektů Herzoga a De Meurona, jejichž budova je zajímavá svou architekturou a atraktivní estetikou, ale jejíž hybridní plán navíc předchází nevyhnutelnému soužití s vozidly v budoucnosti. Protože v 1111 Lincoln Rd. se nenacházejí jen zaparkované vozy, ale také obchody, pop-up restaurace a svatební salony (a fotografující se svatební páry), které s automobily sdílejí tento prostor. Prostory nejsou oddělené a kryté a nikdo se za ně nestydí. Všichni chápou, tak jako Rogério de Azevedo před 90 lety v Portu, že parkoviště není třeba schovávat, ale že jsou - a musí být - nedílnou součástí našich měst.